POSIADAMY CERTYFIKAT SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ W OPARCIU O WYMAGANIA NORMY EN ISO 9001:2015

R   W   K          Czcionka   A     +A     A++

Slider 4 DBFO Wola 1
Slider 8 DBFO Wola 5
Slider 6 DBFO Wola 3
Slider 10 DBFO Wola 7
Slider 9 DBFO Wola 6
Slider 11 DBFO Wola 8
Slider 7 DBFO Wola 4

Rozpoczął się nabór do najlepszych klas matematycznych w Polsce

2020-03-24 10:57

Rozpoczęła się nabór do klas matematycznych w Szkole Podstawowej nr 221. Uczniowie objęci autorskim programem nauczania opracowanym przez dr hab. Wojciecha Guzickiego osiągają imponujące wyniki i są laureatami wielu konkursów matematycznych.

 

Od września 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej funkcjonują klasy z autorskim programem nauczania matematyki. Jego twórcą jest dr hab. Wojciech Guzicki – wybitny matematyk, doświadczony dydaktyk, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. – Do klas uczęszczają utalentowani matematycznie uczniowie z Warszawy i okolic, a patronat naukowy nad przedsięwzięciem sprawuje Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

 

Co wyróżnia naukę w klasach z „autorskim programem nauczania matematyki”?

 

Sześć godzin zajęć matematyki tygodniowo, dobra organizacja (uczniowie są dzieleni na grupy ze względu na poziom umiejętności i tempo pracy), możliwość udziału w kołach przedmiotowych z innych nauk ścisłych oraz fachowa opieka nauczycieli – pasjonatów, posiadających doświadczenie w pracy z uczniami uzdolnionymi matematycznie. – Zastanawialiśmy się z kolegą, co było atutem zajęć, na których nauczyliśmy się najwięcej. Doszliśmy do wniosku, że był to odpowiedni dobór zadań. Tym się kierujemy w naszych klasach. Chcemy, aby wszyscy nasi uczniowie (nieraz bardzo zróżnicowani matematycznie) zawsze mieli przed sobą odpowiednie wyzwania – mówi Filip Majewski, nauczyciel matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 221.

 

W dydaktyce kluczowe jest zindywidualizowanie pracy z uczniem. – Lekcje są zaplanowane tak, aby każdy mógł znaleźć zadania dopasowane do swojego poziomu. Gdy czegoś nie wiem, mogę się zwrócić z prośbą do nauczycieli lub koleżanek czy kolegów” – zauważa Zosia, z klasy ósmej.

 

Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. – Projekt okazał się ogromnym sukcesem. Świadczą o tym chociażby wyniki, jakie nasi uczniowie odnoszą w konkursach matematycznych – twierdzi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza dzielnicy Wola. W Olimpiadzie Matematycznej Juniorów – 12 uczniów zakwalifikowało się do finału, co stanowi 10% uczestników z całego kraju. Tym samym jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce. Finalistów mamy tylu, ilu łącznie województwa: świętokrzyskie, śląskie, kujawsko – pomorskie, łódzkie, opolskie i podlaskie – mówi Grażyna Orzechowska – MikulskaZ kolei w finale kuratoryjnych konkursów przedmiotowych z:

  • Matematyki znalazło się 11 uczniów (czekamy na wyniki końcowe),
  • Chemii – 4 uczniów, z czego 2 otrzymało tytuł laureata i 2 tytuł finalisty,
  • Biologii – 3 uczniów (czekamy na wyniki),
  • Geografii – 1 uczeń,
  • Fizyki – 1 uczeń,
  • Informatyki – 3 uczniów (jesteśmy drugą szkołą na Mazowszu pod względem liczby uczestników w finale).

 

Nie mniejsze sukcesy odnoszą nasi „młodzi matematycy” w konkursach „Olimpus”, „Alfik”, „Kangur” i „MAT”.

 

Co zrobić, aby się stać się uczniem klas z „autorskim programem nauczania matematyki?

 

Szkoła Podstawowa nr 221 im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej prowadzi nabór na kolejny rok szkolny. Do 31 maja można składać wnioski o przyjęcie do klasy VII w roku szkolnym 2020/2021. Rodzice mogą przesyłać skany podpisanych wniosków o przyjęcie do klasy „matematycznej” na adres mailowy: sp221@edu.um.warszawa.pl. Wniosek dostępny jest na stronie internetowej szkoły: http://sp221.edu.pl/nowa/klasy-matematyczne/

 

Pierwszeństwo w rekrutacji do klas VII z „autorskim programem matematyki” mają laureaci i finaliści konkursów organizowanych pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Olimpiady Matematycznej Juniorów oraz konkursu „FerMat”.

wróć

 Partnerzy 4Partnerzy 5Partnerzy 6 Partnerzy 7Partnerzy 8

Oświata na Woli w liczbach :

Budżet 511 903 883 zł | Etaty 3678 | Uczniowie 27517 | Placówki 69 | 1128 oddziały w tym 23 oddziały kursów kwalifikacyjnych | 4 projekty realizowane ze środków Unii Europejskiej